Lékárna Panax

Kokoška pastuší tobolka

     Kaška, tašky, suchá Běta, srdíčka, žebrácká kabelka, babí kapsy, slouhové thé; to všechno jsou lidové názvy pro kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) z čeledi brukvovitých (Brassicaceae).
     Botanické pojmenování má původ v latinských slovech capsella = taštička a bursa pastoris = mošna pastevce. Označení vycházelo z nápadné podobnosti plodů s malými tornami, jež nosili obyvatelé horských oblastí.
     Kokoška běžně roste podél cest, plotů, mezí, úhorů, v křovinách, na rumištích apod. Vyznačuje se přízemní růžicí listů, z které ční až 40 cm vysoká lodyha. Ta je zakončena střapcem velmi drobných bílých květů.
     Bylinu uvádí ve svém díle starověký lékař Hippokrates jako účinné léčivo ovlivňující funkci dělohy.
     Humanistický učenec Petr Ondřej Mathioli o rostlině napsal: „Kokoška jest výborně dobrá k zastavení krve kdežkoli po všem životě. Když komu příliš krev z nosu teče, udělej z vetchého šátku čípek, omoč jej v saftu té byliny a vstrč do nosu.“
     Je zajímavé, že v průběhu první světové války dokonce kokoška nahrazovala v lékařství tehdy nedostupný námel.
     V lidovém léčitelství ji od nepaměti používaly porodní báby proti ženským obtížím. Dále se podávala při vleklém průjmu, úplavici, při vodnatelnosti, ucpání jater a ledvinovém písku.
     Současná medicína využívá macarát, tj. výluh připravený za studena (1 kávová lžička suché natě na šálek vody, pít 2 – 4 x denně), při silné menstruaci a krvácejících hemoroidech, dále jako mírný močopudný prostředek a antisklerotikum (lék zamezující ucpávání cév). Zevně léčí rozličné ekzémy, opruzeniny, špatně se hojící rány a otoky.
     Homeopatické přípravky zhotovené z této rostliny se uplatňují nejen u různých typů krvácení, ale též při nemocech ledvin.
     Hlavní obsahové látky nadzemních částí tvoří rozmanité biogenní aminy, především tyramin, histamin, betain, cholin a jeho ester acetylcholin. Jako průvodní sloučeniny byly nalezeny flavonoidy, saponiny, třísloviny aj.
     Předmětem sběru je celá kvetoucí nať – Herba bursae pastoris, syn. Herba capsellae bursae pastoris. Sbírá se od dubna do září, nejčastěji však v době od května do července. Sušení probíhá v tenké vrstvě buď při pokojové teplotě, anebo v sušárně; hodnota umělého tepla nesmí překročit 40 o Celsia.