Lékárna Panax

Klanopraška čínská

     Z oblasti Dálného východu pochází zajímavá léčivá rostlina klanopraška čínská (Schisandra chinensis). Běžně se vyskytuje v severovýchodní Číně, Koreji, Japonsku, Rusku (hlavně v Přímořském a Chabarovském kraji).
     Ve volné přírodě roste především v okolí potoků, řek, pasek, lesních mýtin, světlých lesů apod.
     Jde o liánovitou rostlinu, která za vhodných růstových a klimatických podmínek dorůstá do výše až 15 m. Vyznačuje se sytě zelenými, eliptickými listy, poměrně drobnými květy a v čase zralosti výraznými červenými plody.
     Zmínku o léčivých vlastnostech nalezneme již v dávných čínských lékařských knihách z období 6. století. Jak vyplývá z dobových záznamů, byla uznávána jako léčivá rostlina s povzbuzujícími účinky. Využívaly se všechny její části, tj. listy, kůra, dřevo, kořeny, plody. Domorodí lovci si velmi cenili čaj z klanoprašky, neboť odstraňoval pocit hladu, zlepšoval soustředěnost.
     Klinické pokusy potvrdily, že obsahové látky u lidí povzbuzují duševní a tělesnou činnost, zvyšují práceschopnost, zlepšují koordinaci pohybů, uvolňují křeče hladkého svalstva, zmírňují a snižují bolest, podporují dýchání. Dále upravují krevní tlak tak, že při zvýšených hodnotách se snižuje, při snížených se naopak zvýší. 
     Přípravky z klanoprašky napomáhají adaptovat lidský organismus po působení negativních vlivů zevního prostředí jako je chlad, přehřátí, stress, záření, hluk apod. Byl u nich prokázán účinek proti některým infekčním chorobám. Zasahují též pozitivně do látkové výměny, příznivě ovlivňují funkci některých důležitých orgánů jako jsou například játra. Osvědčily se též při léčení alkoholismu.
     Odpovědnost za biologické účinky nesou hlavně látky ze skupiny lignanů, a to obzvláště schisandrin a jeho deriváty. Jako průvodní sloučeniny byly identifikovány rozličné flavonoidy, organické kyseliny, silice, vitaminy (zejména vitamin C), třísloviny.
     Klanopraška čínská se dá u nás úspěšně pěstovat při zachování určitých pravidel. Vyžaduje hlubokou, vzdušnou půdu, dostatek vláhy, oporu k růstu. Množí se jak semeny, tak pomocí zakořeněných bylinných řízků. První plody můžeme očekávat však ve čtvrtém až pátém roce.