Lékárna Panax

Měsíček lékařský v kosmetice

     V poslední době celosvětově roste zájem o kosmetické přípravky, jejichž hlavní součástí jsou výtažky z rostlinného materiálu. Cílem známých světových kosmetických firem je snaha zavádět do praxe nové preparáty, které by výrazně přispěly k lepší výživě, ochraně a regeneraci pleti. Je nesporné, že na jemnou pokožku obličeje působí po celý rok různé nepříznivé vlivy okolního prostředí (déšť, sluneční paprsky, vítr, mráz), a proto by si pleť zasloužila pravidelnou péči. Také na našem trhu se objevují různé fytokrémy, obsahující extrakty z mandlí, broskví, všehoje (ženšen). Uvedené kosmetické přípravky mohou nahradit i některé naše léčivé rostliny.
     Ke všeobecně známým patří měsíček lékařský, slovensky nechtík lekársky (Calendula officinalis L.) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), pěstovaný běžně v našich zahrádkách pro svůj dekorativní vzhled. Původ této rostliny sahá do oblasti Středomoří. Je to jednoletá nebo dvouletá rostlina, jejíž lodyha dosahuje výše 20 až 50 cm. Listy má přisedlé, střídavé, podlouhle kopinaté a zpravidla celokrajné. Květ, který tvoří oranžově žluté úbory, se objevuje v červnu. Plodem je srpovitě zahnutá neochmýřená nažka.
     Nejpoužívanější částí rostliny je květ (Flos calendulae), který obsahuje především barviva ze skupiny karotenoidů. Z dalších látek byly izolovány triterpenické saponiny odvozené od kyseliny oleanolové, především kalendulasaponin, dále hořčina kalendulin, organické kyseliny, sacharidy, stopy silic a jiné sloučeniny.
     Bylo prokázáno, že látky obsažené v květu mají antiflogistické (protizánětlivé) vlastnosti, kterých se využívá zejména při léčbě špatně se hojících ran. V těchto případech se uplatňuje hlavně lihově vodný roztok nebo mast.
     Roztok připravíme tak, že necháme 7 dní macerovat 200 g samotných květních úborů v 500 ml 60% lihu při pokojové teplotě. Získaný výluh filtrujeme nejlépe přes vatu. Rostlinný materiál přitom mírně stlačujeme, abychom dostali další tekutý podíl. Extrakt slouží jako zásobní roztok. Pro kosmetické účely ředíme vzniklou tinkturu tak, že přibližně asi ¼ l vlažné vody smícháme s 1 čajovou lžící extraktu. Vlastní zásobní roztok uchováváme v tmavé dobře uzavíratelné nádobě v chladu.
     Při přípravě masti vkapáváme 30 g tinktury za stálého míchání do 100 g masťového základu, který je složený z 25 g hovězího loje, 25 g vepřového sádla, 25 g včelího vosku, 25 g olivového oleje. Jednotlivé podíly se nejprve roztaví ve vhodné nádobě na vodní lázni, hmota se homogenizuje, pak ochladí na 50 oC, za míchání se přidá po částech tinktura. V míchání se pokračuje až do vychlazení. Rovněž vzniklá mast se skladuje v dobře uzavíratelné nádobě (nejlépe v kelímku) na chladném místě.
     V lidovém léčitelství se měsíček uplatňuje při rozličných onemocněních kůže, proleženinách, omrzlinách, odřeninách, tzv. bércových vředech.
     O blahodárných účincích se můžeme přesvědčit sami. V podobě masti nebo nálevu se měsíček používá ke zjemnění a zvláčnění pleti, k potlačení tvorby vrásek, k čištění a osvěžení obličeje, k přípravě různých pleťových masek, obkladů, koupelí apod.
     Vnitřně se přípravky z měsíčku aplikují jen omezeně. Vodný odvar nebo lihový výluh se podává pro své choleretické (zvýšení sekrece žluče) a spasmolytické (odstranění křečí) účinky. Květ bývá také součástí různých žaludečních čajů.
     Měsíček je poměrně nenáročná rostlina na pěstování. Daří se jí v každé dobré zahradní půdě. Zvláště vhodná je humózní zemina, dostatečně zásobená živinami a vláhou. Semena se vysévají časně zjara buď do pravidelných sponů, nebo do řádků. Pokud máme vhodné podmínky, můžeme tuto rostlinu pěstovat nejen pro sebe, ale i pro výkup. Výkupny požadují pouze plnokvětou sytě oranžovou odrůdu s červeným odstínem. Světle oranžové nebo žluté květy se nevykupují.
     Aby nedošlo k znehodnocení obsahových látek, je důležité zachovat správný postup při sběru a sušení. Sklízí se ručně v době plného rozkvětu každý druhý až třetí den za suchého počasí. Sbírají se jen čerstvě rozvinuté květy. Sklízí se buď květ bez zákrovu (Flos calendulae sine calyce) nebo se zákrovem (Flos calendulae cum calyce). Květy se suší ve stínu v tenké vrstvě při pokojové teplotě. Přístup slunečních paprsků způsobuje vyblednutí úborů, a tím i snížení kvality drogy. Pokud chceme využít k sušení umělé teplo, neměla by teplota přesáhnout 60 oC. Poměr seschnutí se udává 8 : 1. Usušené květy se skladují na tmavém suchém místě, nejlépe v uzavřených igelitových sáčcích, chráněné tak před vzdušnou vlhkostí.
     Závěrem lze říci, že tato okrasná a léčivá rostlina by si zasloužila u nás větší pozornosti. Je též nutné zdůraznit, že popsané kosmetické přípravky by neměly být považovány za zázračné medikamenty, léčící veškeré kožní choroby. Léčení nemocné pokožky přísluší pouze zkušenému lékaři-dermatologovi, který případně může doporučit tyto preparáty jako podpůrnou terapii.
 
     publikováno v časopise Naše léčivé rostliny 6/87, str.170